Historia szkoły

Decyzję o budowie pierwszej szkoły w Kuczkach podjęto w roku 1890.Wtedy dowiedziano się o sprzedaży w niedalekim Skaryszewie budynku starej drewnianej karczmy. Postanowiono kupić drewno z tego budynku i kierując się znakami ciesielskimi złożyć obiekt na miejscu.

Pieniądze na kupno zebrali mieszkańcy Kuczek Wsi i Wojsławic. Pewnej nocy przygotowane do złożenia drewno ukradli mieszkańcy Gozdu. Ale złodziei złapano w okolicy pola pana Jaroszka.

Nauka w tych zabytkowych wnętrzach trwała do roku 1982. Ze względu na zły stan techniczny szkoły, ówczesne władze zmuszone były ulokować uczniów na dwa lata w domach prywatnych. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych budynek starej szkoły został rozebrany i przeniesiony do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, jako cenny obiekt architektoniczny.

W tym czasie, trwały prace mające na celu oddanie do użytku nowego budynku, który nie powstałby, gdyby nie upór ówczesnej Pani Dyrektor-Marianny Mroczek i pomocy rodziców, którzy powołali Społeczny Komitet Budowy Szkoły.

Wertując starą kronikę szkolną pod datą-"1 września 1984 roku” możemy przeczytać: "Ten rok szkolny rozpoczęliśmy w długo oczekiwanym budynku nowej szkoły”, a na zdjęciach widzimy uśmiechnięte, szczęśliwe twarze uczniów, rodziców i pedagogów stojących przed frontonem budynku.

Patrząc dzisiaj na sfatygowane ściany poprzedniej placówki, aż trudno uwierzyć, że kryła o­na w sobie tyle przeżyć tyle pozytywnych emocji, wzruszeń, ciepłych wspomnień, serdecznych relacji międzyludzkich.

Nauczyciele pracujący, w większości w niezmienionym składzie od wielu już lat-zawsze w sposób szczególny traktowali uczniów jako podmiot swoich oddziaływań wychowawczych a rodziców-jako równorzędnych partnerów, którzy wielokrotnie udowadniali, że można na nich liczyć w każdej sytuacji - czy to był remont czy noworoczna zabawa. Zawsze też byli z nami przedstawiciele władz gminnych i miejscowi księża. Życzliwą opieką otaczało nas również kierownictwo zakładu produkcyjnego ,,AGATA”.

Po Pani Mariannie Mroczek funkcję dyrektora pełniła Pani Leokadia Wójcik-Adamczyk, która swoją osobowością i wielkim sercem bardzo szybko zjednała sobie współpracowników i wychowanków.

Od 1991 roku funkcję tę pełni Pani Małgorzata Pytel, która wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły stara się zachować to, co w poprzednich latach wypracowały szanowne poprzedniczki. W tym też czasie zapadła decyzja o budowie nowej szkoły. Nikt nie przypuszczał nawet, że tak szybko sfinalizuje się nasze marzenie. 28 września 2002 roku z udziałem zaproszonych znamienitych gości został uroczyście wmurowany akt erekcyjny pod nowy gmach. Poświęcenia placu dokonał J.E. Ks. Biskup Zygmunt Zimowski.

Po dwóch latach intensywnych prac-od 1września 2004 roku uczymy w nowym, radosnym i nowoczesnym obiekcie. Szkoła posiada piękne, kolorowe, przestronne sale lekcyjne, świetlicę, bibliotekę z czytelnią, stołówkę i zaplecze kuchenne. Cieszymy się z pracowni komputerowej współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wokół budynku znajduje się ogromny plac, na którym powstał kompleks boisk sportowych, tzn. boisko wielofunkcyjne i pełnowymiarowy stadion z trybunami.