Laboratoria przyszłości


Przedszkolaki w akcji - długopisy 3D

Długopisy 3D

Długopisy 3D to niewielkie, łatwe w użyciu narzędzia o całkiem sporym potencjale edukacyjnym. W naszej szkole pojawiły się jako element wyposażenia zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Jest to długopis, który w działaniu przypomina pistolet z klejem na gorąco, tylko zamiast wkładów znajduje się filament (różne kolory do wyboru). Filament podgrzewany jest do odpowiedniej temperatury (po podłączeniu za pomocą kabla do gniazdka lub po podłączeniu do wcześniej naładowanego PowerBanka). Po podgrzaniu fi lament wydobywa się z urządzenia w plastycznej formie umożliwiającej nadawanie mu różnych kształtów. Po schłodzeniu zastyga tworząc stały element. Obsługa urządzenia jest prosta, bardzo intuicyjna, nie wymaga specjalnych umiejętności.
Dzieci z oddziału przedszkolnego OB w czasie zajęć korzystali już z długopisów 3D, uczyli się obsługi rozpoczynając od prostych szablonów, żeby wyrobić sobie technikę pracy, znaleźć najbardziej optymalny dla nich sposób „kolorowania” poszczególnych elementów. Przedszkolaki ćwiczyły „kolorowanie” wykorzystując przygotowane przez nauczyciela szablony, traktując długopis 3D jak kredkę.
Należy pamiętać, że dzieci w czasie korzystania z długopisów 3D nie tylko uczą się, doskonalą technikę pisma, czy trzymania narzędzia do kolorowania ale również świetnie się bawią i rozwijają swoją wyobraźnię.


Grudzień 2024

Świąteczne ozdoby choinkowe wykonane długopisami 3 D przez uczniów klasy 2.
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W związku z tym uczniowie klasy 2 ubrali choinkę, na której zawisły kolorowe bombki, łańcuchy i świecące lampki. Na zajęciach rozwijających kreatywność dzieci wykorzystując długopisy 3 D, które szkoła uzyskała w ramach projektu ,,Laboratoria przyszłości’’ własnoręcznie stworzyły ciekawe i kolorowe ozdoby na choinkę. Były to m.in.: bombki, prezenty czy też gwiazdki. Wszystkie zawisły na naszej klasowej choince. Dzieci były zachwycone tymi zajęciami i z niecierpliwością oczekują następnych. Wzbudziły one w nich aktywność twórczą, kreatywność, rozbudziły ciekawość poznawczą oraz wyzwoliły pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się.


Marzec

Lekcja biologii z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych z projektu Laboratoria przyszłości.
W klasie siódmej 27.03.2023 roku odbyła się lekcja „Budowa i działanie układu wydalniczego”. Uczniowie pracowali w grupach rozwiązując zadania przedstawione przez nauczyciela jako osiągnięcie kryteriów sukcesu. Na tej lekcji jednym z wykorzystanych środków dydaktycznych był model nerki , wykonany w technice 3D . Model był wykonany przez nauczyciela dzięki drukarce 3D uzyskanej przez szkołę w ramach projektu ‘Laboratoria przyszłości”. Wykorzystane środki dydaktyczne w trakcie zajęć: Środki dydaktyczne: model anatomiczny nerki człowieka, model 3D, drukarka 3D, , tablica interaktywna, animacja komputerowa : układ moczowy, budowa nefronu i proces tworzenia moczu, mikroskop, preparat mikroskopowy nerki szczura Wydawnictwo „Nowa era” podręcznik i zeszyt ćwiczeń, karty pracy


Luty

Klasa 3B przy tablicy:)
Uczniowie klasy 3B aktywnie i regularnie korzystają z wyposażenia sali lekcyjnej na większości zajęć edukacyjnych, tj. języku polskim, matematyce, języku angielskim i innych. Tablica suchościeralna, w którą doposażono pracownię, polepszyła znacznie komfort pracy dzieci, gdyż jej wysokość jest dostosowana do ich wzrostu, a pisanie na niej, za pomocą mazaka suchościeralnego pomaga doskonalić umiejętności pisania. W lutym udokumentowano to za pomocą aparatu.
Galeria zdjęć: Laboratoria Przyszłości - Luty

Styczeń

Kreativ Box Wood
W ramach rozwijania swojej kreatywności oraz wyobraźni przestrzennej, uczniowie klasy IIIa wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem zestawu Kreativ Box Wood.
To skrzynka do majsterkowania z ponad 590 elementami. Uczniowie podzieleni na grupy, z dużym zaangażowaniem korzystali z drewnianych koralików, półkul, drewnianych klamerek, guzików oraz innych elementów do majsterkowania i tworzenia. Dzięki różnorodności zestawu, dziewczynki i chłopcy z kl.IIIa rozwijali inwencję twórczą oraz szukali niestandardowych rozwiązań, a przy tym doskonale się bawili. Zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy w galerii.
Galeria zdjęć: Laboratoria Przyszłości - Styczeń


Grudzień

Teraia ręki 3D
Uczniowie borykają się z trudnościami w zakresie umiejętności trzymania narzędzia pisarskiego, a tym samym piszą niestarannie, często niewłaściwie rozmieszczając tekst na płaszczyźnie. Poszukując różnorodnych rozwiązań terapeutycznych, wprowadziłam do pracy długopisy 3D. Oprócz wskazówek merytorycznych, kart pracy, materiału ćwiczeniowego ten przyrząd stanowi fantastyczny motywator dla naszych uczniów.
Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach
Pracując z długopisem uczniowie uczą się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczą umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Ćwiczenia z długopisem 3D są fascynujące, motywują do ćwiczeń. Ponadto praca z długopisem 3D wyzwala pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się. Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty i daje uczniom poczucie sprawstawa. Długopis 3D można wykorzystać do ćwiczeń na gotowych szablonach, ale warto także zaproponować uczniom tworzenie własnych projektów. Przygodę z długopisem 3D warto rozpocząć od prostych ćwiczeń, na szlaczkach, podstawowych kształtach, a po czasie przechodzić do bardziej skomplikowanych elementów.
Niniejsze zajęcia mogły mieć miejsce dzięki projektowi edukacyjno – technologicznemu realizowanemu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Laboratoria Przyszłości”.
Galeria zdjęć: Laboratoria Przyszłości - Grudzień


Listopad

Stacja pogody
W dniu 10 listopada 2022 r. uczniowie klasy IV podczas kreatywnych zajęć z przyrody w sposób praktyczny utrwalali zagadnienia z działu Poznajemy pogodę i inne zjawiska przyrodnicze. Celem lekcji było poznanie Stacji pogody oraz funkcji jaką pełnią przyrządy meteorologiczne. Uczniowie w ogrodzie szkolnym obserwowali pogodę, nazywając jej składniki, dobierali symbole poszczególnych składników pogody do danych zjawisk pogodowych.
Po dokładnym zapoznaniu się z przyrządami stacji, ich nazwami i przeznaczeniem, dzieci przyporządkowały do danego składnika pogody odpowiedni przyrząd i nazwy: wiatromierz, deszczomierz, termometr, barometr oraz ich jednostki miary. Następnie określili i zanotowali wszystkie składniki pogody, które występowały w danym dniu. Nasi wychowankowie zdobyli umiejętność obserwacji pogody, dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie, aby móc tę wiedzę wykorzystywać w praktyce każdego dnia.
Niniejsze zajęcia mogły mieć miejsce dzięki projektowi edukacyjno – technologicznemu realizowanemu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Laboratoria Przyszłości”. Za sprawą tej inwestycji w edukację, szkoły zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt między innymi STACJĘ POGODY. Galeria zdjęć: Laboratoria Przyszłości - Listopad


Październik

Jesień w obiektywie
W ramach projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie klas VII i VIII podczas zajęć rozwijających aktywność i kreatywność nauczyli się wykorzystywać aparat fotograficzny i system oświetleniowy. Sami zmontowali statyw oświetleniowy i wykonywali zdjęcia portretowe swoich koleżanek i kolegów. Następnie udaliśmy się na poszukiwanie najpiękniejszych ujęć jesieni podczas lekcji w terenie.
Z tej wyprawy powstały piękne zdjęcia, których „obróbki” dokonali sami uczniowie. Zapraszamy do podziwiania efektów ich pracy.
Galeria zdjęć: Laboratoria Przyszłości - Październik


Wrzesień

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli wykorzystywanie sprzętu dostarczonego w ramach programu edukacyjno – technologicznego Laboratoria Przyszłości.
Na początku roku największym zainteresowaniem cieszył się sprzęt fotograficzny i filmowy.
Najpierw uczniowie nauczyli się obsługiwać kamerę i aparat fotograficzny, sami zmontowali statyw i oświetlenie. Następnie „na próbę” nagrywali krótkie filmiki i robili zdjęcia w czasie zajęć rozwijających aktywność i kreatywność.
Próba generalna miała miejsce 30 września 2022 roku, podczas zajęć sportowych w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Wtedy uczniowie klasy VIII wykonywali zdjęcia i nagrywali filmik dokumentujący sportową rywalizację swoich koleżanek i kolegów. Następnie zostały one zmontowane i uczniowie stworzyli krótką prezentację, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
To dopiero początek naszej przygody z Laboratoriami Przyszłości, dlatego efekty pracy uczniów nie są może jeszcze imponujące, ale pokazują zaangażowanie, kreatywność dzieci w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.
Galeria zdjęć: Laboratoria Przyszłości - Wrzesień